Dialett legnanes

De Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Lumbard ucidental Quest articol chì l'è scrivuu in lombard, grafia milanesa.

El dialett legnanes l'è ona variant del Lombard occidental, parlaa a Legnan (Provincia de Milan) e in d'on quai paes lì arent.
Insema al dialett bustocch el forma on brocch de l'Insubrigh, l'inscì ciamaa grupp bustocch-legnanes. Insomma, l'è voeuna di parlad che porten el Milanes a vegnì Varesott.
El Legnanes el gh'ha 'vuu ona quai fama dopo che 'l Felice Musazzi l'ha faa sù la compagnia teatral di I Legnanesi, che fann on teater dialettal in gir per tutta l'Italia.

Caratteristigh[Mudifega | mudìfica 'l sorgènt]

Compagn del dialett bustocch, el Legnanes el conserva i vocai aton a la fin di paroll, anca se on poo meno de la parlada de Bust:

milanes legnanes bustocch
tècc téccio/técc téccio
dur dur duo
odor odor odoi
addoss addoss addosso
brasc brasc brascio
oeuv oeu oeuvo

Inoltra troeuvom:

  • In la III coniugazion i verbi tegnen ona I final:
    • mil. monsg = leg. mongi.
  • Al contrari del Bustocch (e compagn del Milanes), la O in posizion nasal la se pronuncia [u] e minga [o]:
    • leg. mongi ['mund͡ʒi] = bus. mongi ['mond͡ʒi]
  • Despess la terminazion milanesa -on la vegn -om.
    • mil. canzon = leg. canzom [ka'nsum] = bus. canzon [ka'nsoŋ]
  • I E atonigh vegnen di A:
    • mil. per = leg. par.
    • mil. lader = leg. ladar.
  • In la II coniugazion la /e/ final l'è pronunciada streggia e minga averta.
    • mil. vedè = leg. vidé.

I verb[Mudifega | mudìfica 'l sorgènt]

Verb vess[Mudifega | mudìfica 'l sorgènt]

  • Indicativ present: mì som, tì te seet, lù a l'è, numm a semm, violtar sii, lor hinn.
  • Indicativ imperfett: mì sevo, tì te sevi, lù l'era, numm sevom, violtar sevi, lor i evan.
  • Indicativ futur: mì saroo, tì te sareet, lù el sarà, numm saremm, violtar sarii, lor i sarann.
  • Congiuntiv present: che mì sia, che tì te sia, che lù el sia, che numm siom, che violtar siov, che lor i sian.
  • Congiuntiv imperfett: che mì fusso, che tì te fussi, che lù el fuss/fudess, che numm fussom, che violtar fussi, che lor i fussan.
  • Condizional present: mì saria/sarisso, tì te sari a/sarissi, lù el saria/sariss, numm sariom/sarissom, violtar sarissi, lor i sarian/sarissan.
  • Infinii present: vess
  • Participi passaa: staa, stada.

Verb avèggh[Mudifega | mudìfica 'l sorgènt]

  • Indicativ present: mì gh'hoo, tì te gh'heet, lù el gh'ha, numm gh'emm, violtar gh'avii, lor i gh'hann.
  • Indicativ imperfett: mì gh'evo, tì te gh'evi, lù el gh'eva, numm gh'evom, violtar gh'evi, lor i gh'evan.
  • Indicativ futur: mì gh'avaroo, tì te gh'avareet, lù el gh'avarà, numm gh'avaremm, violtar gh'avarii, lor i gh'avarann.
  • Congiuntiv present: che mì gh'abbia, che tì te gh'abbia, che lù el gh'abbia, che numm gh'abbiom, che violtar gh'avii, che lor i gh'abbian.
  • Congiuntiv imperfett: che mì avesso, che tì te gh'avessi, che lù el gh'avess, che numm gh'avessom, che violtar gh'avissi, che lor i gh'avessan.
  • Condizional present: mì gh'avaria/avarisso, tì te gh'avaria/avarissi, lù el gh'avaria/avariss, numm gh'avariom/avarissom, violtar gh'avarissi, lor gh'avarian/avarissan.
  • Infinii present: avéggh.
  • Participi passaa: (a)vuu/(a)vuda.

I coniugazion[Mudifega | mudìfica 'l sorgènt]

  • Indicativ present: mì salto, tì te salti, lù el salta, numm saltom, violtar saltii, lor i saltan.
  • Indicativ imperfett: mì saltavo, tì te saltavi, lù el saltava, numm saltavom, violtar saltavi, lor i saltavan.
  • Indicativ futur: mì saltaroo, tì te saltareet, lù el saltarà, numm saltaremm, violtar saltarii, lor i saltarann.
  • Congiuntiv present: che mì salta, che tì te salta, che lù el salta, che numm saltom, che violtar saltii, che lor i saltan.
  • Congiuntiv imperfett: che mì saltasso, che tì te saltassi, che lù el saltass, che numm saltassom, che violtar saltassi, che lor i saltassan.
  • Condizional present: mì saltarisso, tì te saltarissi, lù el saltariss, numm saltarissom, violtar saltarissov, lor i saltarissan.
  • Infinii present: saltà.
  • Participi passaa: saltaa/saltada.

II coniugazion[Mudifega | mudìfica 'l sorgènt]

  • Indicativ present: mì vedo, tì te vedi, lù el ved, numm vedom, violtar vidii, lor i vedan.
  • Indicativ imperfett: mì videvo, tì te videvi, lù el videva, numm videvom, violtar videvi, lor i videvan.
  • Indicativ futur: mì vidaroo, tì te vidareet, lù el vidarà, numm vidaremm, violtar vidarii, lor i vidarann.
  • Congiuntiv present: che mì veda, che tì te veda, che lù el veda, che numm vedom, che violtar vidii, che lor i vedan.
  • Congiuntiv imperfett: che mì videsso, che tì te videssi, che lù el videss, che numm videssom, che violtar videssi, che lor i videssan.
  • Condizional present: mì vidarisso, tì te vidarissi, lù el vidariss, numm vidarissom, violtar vidarissi, lor i vidarissan.
  • Infinii present: vidé.
  • Participi passaa: visto.

III coniugazion[Mudifega | mudìfica 'l sorgènt]

  • Indicativ present: mì dervo, tì te dervi, lù el dervi, numm dervom, violtar dervii, lor i dervan.
  • Indicativ imperfett: mì dervevo, tì te dervevi, lù el derveva, numm dervevom, violtar dervevi, lor i dervevan.
  • Indicativ futur: mì dervaroo, tì te dervareet, lù el dervarà, numm dervaremm, violtar dervarii, lor i dervarann.
  • Congiuntiv present: che mì derva, che tì te derva, che lù el derva, che numm dervom, che violtar dervii, che lor i dervan.
  • Congiuntiv imperfett: che mì dervisso, che tì te dervissi, che lù el derviss, che numm dervissom, che violtar devissi, che lor i dervissan.
  • Condizional present: mì dervarisso, tì te dervarissi, lù el dervarissi, numm dervarissom, violtar dervarissi, lor i dervarissan.
  • Infinii present: dervi.
  • Participi passaa: dervuu.

IV coniugazion[Mudifega | mudìfica 'l sorgènt]

  • Indicativ present: mì sento, tì te senti, lù el senta, numm sentom, violtar sentii, lor i sentan.
  • Indicativ imperfett: mì sentivo, tì te sentivi, lù el sentiva, numm sentivom, violtar sentivi, lor i sentivan.
  • Indicativ futur: mì sentaroo, tì te sentareet, lù el sentarà, numm sentaremm, violtar sentarii, lor i sentarann.
  • Congiuntiv present: che mì senta, che tì te senta, che lù el senta, che numm sentom, che violtar sentii, che lor i sentan.
  • Congiuntiv imperfett: che mì sentisso, che tì te sentissi, che lù el sentiss, che numm sentissom, che violtar sentissi, che lor i sentissan.
  • Condizional present: mì sentarisso, tì te sentarissi, lù el sentariss, numm sentarissom, violtar sentarissi, lor i sentarissan.
  • Infinii present: sentì
  • Participi passaa: sentuu.

Bibliografia[Mudifega | mudìfica 'l sorgènt]

  • Dizionario legnanese, a cura de Giorgio D'Ilario, ed. Famiglia Legnanese, Legnan, 2003.
  • Elio Masetti, UL VANGÉLI DA SAN MARCU in dialètu legnanēs. Centro Stampa Olgiati - Legnan: genar 2009.
  • Elio Masetti, LA GRAMMATICA del DIALETTO di LEGNANO e dei Comuni limitrofi. Azienda grafica Ed.Modulimpianti - Gresciagh (MI): lui 2009.
  • Elio Masetti, 430 Note su PINOCCHIO illustrato e tradotto in DIALETTO LEGNANESE. Gizeta - Seriaa (BG): ottober 2012 prima Edizione.
  • Elio Masetti. 430 Note su Pinocchio illustrato e tradotto in dialetto legnanese. Gizeta - Seriaa (BG): november 2012 seconda Edizione.

Vos correlaa[Mudifega | mudìfica 'l sorgènt]

Ligamm de foeura[Mudifega | mudìfica 'l sorgènt]